Just another ITSEPA blog
Pean alustama tõdemusega, et Virginia Shea 10 “Netiquette”i käsku ei tekita minus just liiga positiivset vastukaja. Kasvõi see, miks on tegu just 10 käsuga? Autori soov oma käske kõrvutada piibli 10 käskuga? Arvestades autori USA päritolu ei imesta.
Kasutan ära ka hiljuti loengus märgitud ütlemist, “kui üks asi sobib kõigeks, ei sobi ta millekski” – see sobib ka nende 10 käsu kohta. On üritatud kirja panna midagi väga üldist ja universaalset, kuid reaalsuses on puudu nii detaili kui on ka üleliigseid punkte, mis konkreetset lugejat ei puuduta. See tuleb hästi välja ka meie nädalateema autori 10 käsu laiendustest. Ilma pika ja põhjaliku seletuseta ei ole käsud üheselt mõistetavad. Internetis viisaka ja eduka käitumise põhimõtteid ja suuniseid ei saagi minu meelest kokku kirjutada seitsmeks, kümneks või kaheteistkümneks käsuks! On see üldse vajalik?
Võib ju leebuda ja öelda, et parem need 10 reeglit kui mitte midagi! Koos lahtiseletustega leiab iga lugeja sealt miskit, mis abiks, meelde jääb ja viisakamalt või edukamalt käituma paneb, ehk. Aga internets pole sellist user agreement‘i mille kõik kasutajad läbi loevad ja siis JAH-sõnaga ustavust neile kinnitavad.
Virginia Shea 10 käsku koos kommentaariga pärineb Useneti ja uudisgruppide ajast. Veeb on vahepeal kõvasti edasi arenenud, taolised suhteliselt vabalt ligipääsetavad, anonüümsust võimaldavad suhtluskanalid on olulisust minetanud. Asemele on tulnud uued, kontrollitumad suhtluskanalid, kus probleeme on vähem, toimub modereerimine, toimub blokeerimine. See toimib juba IRC-jutukas, kus on toimiv modereerimissüsteem, kick ja ban. See toimib Facebookis, kus modereeritakse ning suur enamik kasutajaid on ühe identiteediga, mida rüvetada pigem ei soovita. Foorumites toimub ka kasutajatevaheline tähelepanu juhtimine – kui keegi postitab mittesobivat reklaami või käitub liialt totralt, mainitakse seda. See kõik toimub üpris loomulikult, ega vaja eraldi 10 käsku. Mingid sisekorraeeskirjad loomulikult peavad olema, kuid seda konkreetse lehe/foorumi/teenuse raames. Konkreetselt, mitte üldistatult! Erinevate foorumite “kvaliteet” paistabki hästi silma tema kasutajatest, postituste stiilist ja sisust. Mõnes foorumis suudavad kasutajad ise suunata sisu asjalikuks, vältides möla ja teemast mööda loba. Mõni teine foorum on aga täis loba ja lapsikusi, mis paistab kiirelt välja, tõmbab alla kogu foorumi usutavust ja kasulikkust. Aga millest see sõltub? Ei sõltu sellest, kas ühe foorumi kasutajad on 10 käsku lugenud või teised mitte! Sõltub mingist loomulikult tekkivast kasutajatevahelisest suhtlusest. Kui mõni kasutaja eksib korduvalt, siis talle vihjatakse, mainitakse seda.
Olen ise kümmekond aastat üht eestikeelset veebi hobifoorumit jooksutanud – üle 70 000 postituse ja aastate jooksul olnud mitu tuhat kasutajat. Saan öelda, et erilisi probleeme käitumiskoodeksiga pole olnud. Loomulikult on vahetevahel tulnud mõni teema kõrvaldada, mõni liigagar kommertspostituste tegija korrale kutsuda ja muud taolist, kuid see kõik moodustab üliväikese osa postituste kogumahust. Võib mööduda kuid ilma, et peaks mõnda teemat modereerima (postitusi päevas keskmiselt 20). Sellest võib teha järelduse – inimesed käituvad veebis sarnaselt, nagu nad käituvad ka päris elus. Kodune kasvastus tuleb ka veebi kaasa. Kui juhtub, et veebifoorumis käivad koos toredad mõistlikud inimesed, pole ka seal probleeme. Vastupidiseks näiteks saab kohe tuua vana-hea delfi kommentaariumi, mis toob kokku kõiksugu karvaseid ja sulelisi ning postitused on mõnusalt sapiga üle valatud.
… ja siin näide 8 reeglist, mis toimivad hästi, on arusaadavad, ega ürita kogu maailma tarkust endasse mahutada: